Panasonic Electronic Components ECQ-E10393JFB
ECQ-E10393JFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10393JFB
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E10393JFB.pdf
Availability of ECQ-E10393JFB
QUANTITY
ECQ-E10393JFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10393JFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10393JFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.276" W (21.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10393JFB
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10393JFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10393JFB Details Description
Related parts for ECQ-E10393JFB
OSC XO 622.08MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 9POS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 7POS .178M datasheet.pdf
RES 11K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-B-721-E1 datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf