Vishay/Dale D55342E07B234BMT5
D55342E07B234BMT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B234BMT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 234K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B234BMT5.pdf
Availability of D55342E07B234BMT5
QUANTITY
D55342E07B234BMT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B234BMT5
Internal Part NumberEIS-D55342E07B234BMT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)234k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B234BMT5
Related LinksD55342E0, D55342E07B234BMT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B234BMT5 Details Description
Related parts for D55342E07B234BMT5
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 8POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
1G DDR3 SDRAM X8 800MHZ IND datasheet.pdf