Vishay/Dale D55342E07B240ARTP
D55342E07B240ARTP picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B240ARTP
Brief Description
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B240ARTP.pdf
Availability of D55342E07B240ARTP
QUANTITY
D55342E07B240ARTP Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B240ARTP
Internal Part NumberEIS-D55342E07B240ARTP
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B240ARTP
Related LinksD55342E0, D55342E07B240ARTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B240ARTP Details Description
Related parts for D55342E07B240ARTP
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
EVALUATION MOD FOR BQ26220-001 datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 16-SOEIAJ datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG CORD FMAL 4PIN BLK/AU datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144CSBGA datasheet.pdf
KIT SAMPLE FOR GEN PURP MMIC LNA datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 590 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf