Vishay/Dale D55342E07B243DRT1
D55342E07B243DRT1 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B243DRT1
Brief Description
RES SMD 243 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B243DRT1.pdf
Availability of D55342E07B243DRT1
QUANTITY
D55342E07B243DRT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B243DRT1
Internal Part NumberEIS-D55342E07B243DRT1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B243DRT1
Related LinksD55342E0, D55342E07B243DRT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B243DRT1 Details Description
Related parts for D55342E07B243DRT1
RES 1.3 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
KIT TANT CAP TAC SERIES datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 3.6V 2500MAH datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD PCI 184PS .05 3.3V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO214AC datasheet.pdf
BEND RELIEF 2.5MM GRAY datasheet.pdf
RES 1.01M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 442 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf