Vishay/Dale D55342E07B267ARWS
D55342E07B267ARWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B267ARWS
Brief Description
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B267ARWS.pdf
Availability of D55342E07B267ARWS
QUANTITY
D55342E07B267ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B267ARWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B267ARWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)267
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B267ARWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B267ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B267ARWS Details Description
Related parts for D55342E07B267ARWS
CONN PLUG 30POS DUAL 0.4MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 800 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf