Vishay/Dale D55342E07B287ARWP
D55342E07B287ARWP picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B287ARWP
Brief Description
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B287ARWP.pdf
Availability of D55342E07B287ARWP
QUANTITY
D55342E07B287ARWP Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B287ARWP
Internal Part NumberEIS-D55342E07B287ARWP
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)287
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B287ARWP
Related LinksD55342E0, D55342E07B287ARWP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B287ARWP Details Description
Related parts for D55342E07B287ARWP
RES 270 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 50MSPS SMPL 48TSSOP datasheet.pdf
VARISTOR 940V 25KA DISC 32MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO35 datasheet.pdf
26500 55C 55#20 S TH PLUG LC datasheet.pdf
26500 61C 61#20 S BY RECP WC datasheet.pdf
ER 54C 54#16 PIN RECP datasheet.pdf
470UF 10V 8X12MM 105C 4000H datasheet.pdf