Vishay/Dale D55342E07B2B10RT5
D55342E07B2B10RT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B2B10RT5
Brief Description
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B2B10RT5.pdf
Availability of D55342E07B2B10RT5
QUANTITY
D55342E07B2B10RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B2B10RT5
Internal Part NumberEIS-D55342E07B2B10RT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B2B10RT5
Related LinksD55342E0, D55342E07B2B10RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B2B10RT5 Details Description
Related parts for D55342E07B2B10RT5
BASE TOP TILT USE W/FRAME 1564B2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MINI PV CTW 40AU 28-32 AWG datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TAS5706A datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLS 600V 80A datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 7VC UDFN10 datasheet.pdf
CAP ARRAY 470PF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 4.273K OHM .4W .01% RADIAL datasheet.pdf
10UF 450V 12,5X30MM 85C 20000H datasheet.pdf