Vishay/Dale D55342E07B2B80RTP
D55342E07B2B80RTP picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B2B80RTP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B2B80RTP.pdf
Availability of D55342E07B2B80RTP
QUANTITY
D55342E07B2B80RTP Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B2B80RTP
Internal Part NumberEIS-D55342E07B2B80RTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B2B80RTP
Related LinksD55342E0, D55342E07B2B80RTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B2B80RTP Details Description
Related parts for D55342E07B2B80RTP
CAP ALUM 33000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET OMNIFET 42V 28A D2PAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5A 4.75-32VIN 1.8V datasheet.pdf
RF MODULE 802.15.4 UF.L NO SW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 3.1A PG-TO-252 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 8SO datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1W DO214AC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 80A SOT227 datasheet.pdf