Vishay/Dale D55342E07B310BRWS
D55342E07B310BRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B310BRWS
Brief Description
RES SMD 310K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B310BRWS.pdf
Availability of D55342E07B310BRWS
QUANTITY
D55342E07B310BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B310BRWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B310BRWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)310k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B310BRWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B310BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B310BRWS Details Description
Related parts for D55342E07B310BRWS
IC ELASTIC STORE T1/CEPT 16-DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-8 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
IC FPGA 151 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 114 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-7POS BCD datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf