Vishay/Dale D55342E07B340ARWS
D55342E07B340ARWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B340ARWS
Brief Description
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B340ARWS.pdf
Availability of D55342E07B340ARWS
QUANTITY
D55342E07B340ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B340ARWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B340ARWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)340
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B340ARWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B340ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B340ARWS Details Description
Related parts for D55342E07B340ARWS
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CABLE GLAND EMC IP68 BRASS PG 29 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIREFLEX FIBERGLASS 4" RED 50' datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf