Vishay/Dale D55342E07B365BRT5
D55342E07B365BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B365BRT5
Brief Description
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B365BRT5.pdf
Availability of D55342E07B365BRT5
QUANTITY
D55342E07B365BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B365BRT5
Internal Part NumberEIS-D55342E07B365BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B365BRT5
Related LinksD55342E0, D55342E07B365BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B365BRT5 Details Description
Related parts for D55342E07B365BRT5
CARDEDGE 12POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REC DUAL SMART DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 200POS SMD datasheet.pdf