Vishay/Dale D55342E07B365BRWS
D55342E07B365BRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B365BRWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B365BRWS.pdf
Availability of D55342E07B365BRWS
QUANTITY
D55342E07B365BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B365BRWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B365BRWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B365BRWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B365BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B365BRWS Details Description
Related parts for D55342E07B365BRWS
RES 442K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 8CH 16HXSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 316 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 55W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 2.5MM SOLDER datasheet.pdf