Vishay/Dale D55342E07B374BRT5
D55342E07B374BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B374BRT5
Brief Description
RES SMD 374K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B374BRT5.pdf
Availability of D55342E07B374BRT5
QUANTITY
D55342E07B374BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B374BRT5
Internal Part NumberEIS-D55342E07B374BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B374BRT5
Related LinksD55342E0, D55342E07B374BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B374BRT5 Details Description
Related parts for D55342E07B374BRT5
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LEAD MINI HOOK-PIN PLUG 10PC 12" datasheet.pdf
RES 11.9M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
MODULE FEMALE 20POS CRIMP datasheet.pdf