Vishay/Dale D55342E07B388BRWS
D55342E07B388BRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B388BRWS
Brief Description
RES SMD 388K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B388BRWS.pdf
Availability of D55342E07B388BRWS
QUANTITY
D55342E07B388BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B388BRWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B388BRWS
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)388k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B388BRWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B388BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B388BRWS Details Description
Related parts for D55342E07B388BRWS
IC DETECTOR VOLT 3.3V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 256FBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 5A 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 2K OHM 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
RES 3K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40 POS RA 2.54 datasheet.pdf