Vishay/Dale D55342E07B470BRT0
D55342E07B470BRT0 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B470BRT0
Brief Description
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B470BRT0.pdf
Availability of D55342E07B470BRT0
QUANTITY
D55342E07B470BRT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B470BRT0
Internal Part NumberEIS-D55342E07B470BRT0
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B470BRT0
Related LinksD55342E0, D55342E07B470BRT0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B470BRT0 Details Description
Related parts for D55342E07B470BRT0
Crystal 18.0000MHz 30ppm Series 20 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ 8SOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
RELAY SSR 48-600 V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf