Vishay/Dale D55342E07B5K10RT1
D55342E07B5K10RT1 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B5K10RT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B5K10RT1.pdf
Availability of D55342E07B5K10RT1
QUANTITY
D55342E07B5K10RT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B5K10RT1
Internal Part NumberEIS-D55342E07B5K10RT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B5K10RT1
Related LinksD55342E0, D55342E07B5K10RT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B5K10RT1 Details Description
Related parts for D55342E07B5K10RT1
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC FIFO 32768X36 5NS 208BGA datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 1206 datasheet.pdf
LOCATOR ASS'Y FOR SPL-0373 datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG58U 12' TNCM datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE PRESS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf
TV 19C 19#12 SKT PLUG datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf