Vishay/Dale D55342E07B604ART5
D55342E07B604ART5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B604ART5
Brief Description
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B604ART5.pdf
Availability of D55342E07B604ART5
QUANTITY
D55342E07B604ART5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B604ART5
Internal Part NumberEIS-D55342E07B604ART5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B604ART5
Related LinksD55342E0, D55342E07B604ART5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B604ART5 Details Description
Related parts for D55342E07B604ART5
RES SMD 6.65K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY FLANGE 10A datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 681 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-4-0150 00100M SFTY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 700MA AXIAL datasheet.pdf
381 TB PLU PLU FIXED datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf