Vishay/Dale D55342E07B604ARWS
D55342E07B604ARWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B604ARWS
Brief Description
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B604ARWS.pdf
Availability of D55342E07B604ARWS
QUANTITY
D55342E07B604ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B604ARWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B604ARWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B604ARWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B604ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B604ARWS Details Description
Related parts for D55342E07B604ARWS
CONN RECEPT 16POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 333MHZ 136-CSPBGA datasheet.pdf