Vishay/Dale D55342E07B604DRWS
D55342E07B604DRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B604DRWS
Brief Description
RES SMD 604 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B604DRWS.pdf
Availability of D55342E07B604DRWS
QUANTITY
D55342E07B604DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B604DRWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B604DRWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B604DRWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B604DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B604DRWS Details Description
Related parts for D55342E07B604DRWS
BOX ABS BLACK 4.85"L X 3.28"W datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
TRANS 120W RF GAN HEMT 440193PKG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS STR .050" GOL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 143 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf