Vishay/Dale D55342E07B62E0RT5
D55342E07B62E0RT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B62E0RT5
Brief Description
RES SMD 62K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B62E0RT5.pdf
Availability of D55342E07B62E0RT5
QUANTITY
D55342E07B62E0RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B62E0RT5
Internal Part NumberEIS-D55342E07B62E0RT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B62E0RT5
Related LinksD55342E0, D55342E07B62E0RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B62E0RT5 Details Description
Related parts for D55342E07B62E0RT5
CONN SPRING CONT 05 POS .295 SMD datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE MNT .2" DIA WHITE datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 11.5VC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf