Vishay/Dale D55342E07B898AMWS
D55342E07B898AMWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B898AMWS
Brief Description
RES SMD 898 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B898AMWS.pdf
Availability of D55342E07B898AMWS
QUANTITY
D55342E07B898AMWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B898AMWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B898AMWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)898
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B898AMWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B898AMWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B898AMWS Details Description
Related parts for D55342E07B898AMWS
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 44POS OR datasheet.pdf
IC ADC 12BIT TOUCHSCREEN 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf