Vishay/Dale D55342E07B942BRT1
D55342E07B942BRT1 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B942BRT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 942K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B942BRT1.pdf
Availability of D55342E07B942BRT1
QUANTITY
D55342E07B942BRT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B942BRT1
Internal Part NumberEIS-D55342E07B942BRT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)942k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B942BRT1
Related LinksD55342E0, D55342E07B942BRT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B942BRT1 Details Description
Related parts for D55342E07B942BRT1
RES SMD 287 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.1PF 10V 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CUT-OFF PUNCH datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
F3W-D052BP datasheet.pdf
CERTICRIMP 2,SAHT TWINLEAF datasheet.pdf
IND NEON CLEAR 125V SNAPFIT datasheet.pdf