Vishay/Dale D55342H07B10B0RT1
D55342H07B10B0RT1 picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B10B0RT1
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B10B0RT1.pdf
Availability of D55342H07B10B0RT1
QUANTITY
D55342H07B10B0RT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B10B0RT1
Internal Part NumberEIS-D55342H07B10B0RT1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B10B0RT1
Related LinksD55342H0, D55342H07B10B0RT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B10B0RT1 Details Description
Related parts for D55342H07B10B0RT1
DIP CABLE - HDP40S/AE40G/HDP40S datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 60MHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR14S/AE14M/CDR14S datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS STR .050" GOL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 12POS datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf