Vishay/Dale D55342H07B10B0RT5
D55342H07B10B0RT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B10B0RT5
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B10B0RT5.pdf
Availability of D55342H07B10B0RT5
QUANTITY
D55342H07B10B0RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B10B0RT5
Internal Part NumberEIS-D55342H07B10B0RT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B10B0RT5
Related LinksD55342H0, D55342H07B10B0RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B10B0RT5 Details Description
Related parts for D55342H07B10B0RT5
CAP CER 0.33UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ADHESIVE MARKER CARD 21-30 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% 0805 datasheet.pdf