Vishay/Dale D55342H07B110GPWS
D55342H07B110GPWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B110GPWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110 OHM 2% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B110GPWS.pdf
Availability of D55342H07B110GPWS
QUANTITY
D55342H07B110GPWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B110GPWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B110GPWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)110
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B110GPWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B110GPWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B110GPWS Details Description
Related parts for D55342H07B110GPWS
RES SMD 330 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 28-HTSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 100MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 38.3 OHM 1% 20W datasheet.pdf
GDT 400V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CBL GRP 3.5-5.0 MM CD M8X1.25 datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
47UF 16V 6,3X5MM 85C 1500H datasheet.pdf