Vishay/Dale D55342H07B16E2RWS
D55342H07B16E2RWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B16E2RWS
Brief Description
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B16E2RWS.pdf
Availability of D55342H07B16E2RWS
QUANTITY
D55342H07B16E2RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B16E2RWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B16E2RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B16E2RWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B16E2RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B16E2RWS Details Description
Related parts for D55342H07B16E2RWS
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 144TQFP datasheet.pdf
CABLE 4POS M12 PLUG-WIRE 5M datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
MOD IGBT NPT 600V 230A SP3 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X8R 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf