Texas Instruments LP5907MFX-3.1/NOPB
LP5907MFX-3.1/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5907MFX-3.1/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.1V 0.25A SOT23-5
Datasheet Download
LP5907MFX-3.1/NOPB.pdf
Availability of LP5907MFX-3.1/NOPB
QUANTITY
LP5907MFX-3.1/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5907MFX-3.1/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5907MFX-3.1/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLP5907 Design with WEBENCH® Power Designer
Manufacturer Product PageLP5907MFX-3.1/NOPB Specifications
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.1V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5907MFX-3.1/NOPB
Related LinksLP5907MFX, LP5907MFX-3.1/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5907MFX-3.1/NOPB Details Description
Related parts for LP5907MFX-3.1/NOPB
MOSFET P-CH 100V 0.075A SOT23-3 datasheet.pdf
IC PROCESSOR 600MHZ 576BGA datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERMINAL SCREW LO PRO PC MNT WHT datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE SLDR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
PT 2-BE/FM LABELS ZBN 18 datasheet.pdf
OSC XO 16.625MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf