Vishay/Dale D55342H07B18H0PT5
D55342H07B18H0PT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B18H0PT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18K OHM 2% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B18H0PT5.pdf
Availability of D55342H07B18H0PT5
QUANTITY
D55342H07B18H0PT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B18H0PT5
Internal Part NumberEIS-D55342H07B18H0PT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B18H0PT5
Related LinksD55342H0, D55342H07B18H0PT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B18H0PT5 Details Description
Related parts for D55342H07B18H0PT5
DIODE SCHOTTKY 20V 350MA SOD123 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.4A 8VSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
TERMINATION BOARD datasheet.pdf
BLOCK SPADE INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 92V 1.05A datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 300 OHM 50W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64UFBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 62NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf