Vishay/Dale D55342H07B200ERTP
D55342H07B200ERTP picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B200ERTP
Brief Description
RES SMD 200K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B200ERTP.pdf
Availability of D55342H07B200ERTP
QUANTITY
D55342H07B200ERTP Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B200ERTP
Internal Part NumberEIS-D55342H07B200ERTP
Standard Package25
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B200ERTP
Related LinksD55342H0, D55342H07B200ERTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B200ERTP Details Description
Related parts for D55342H07B200ERTP
JUMPER-H1506TR/A2015V/X 6" datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
ADAPTER TEST .094" PIN BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 660MA 312 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 48POS datasheet.pdf