Vishay/Dale D55342H07B220ERWS
D55342H07B220ERWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B220ERWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 220K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B220ERWS.pdf
Availability of D55342H07B220ERWS
QUANTITY
D55342H07B220ERWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B220ERWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B220ERWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B220ERWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B220ERWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B220ERWS Details Description
Related parts for D55342H07B220ERWS
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 640MA 440 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 34POS DR LOW P datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.06A 156 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES NTWRK 32 RES 56 OHM 36LBGA datasheet.pdf