Vishay/Dale D55342H07B220ERWS
D55342H07B220ERWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B220ERWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 220K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B220ERWS.pdf
Availability of D55342H07B220ERWS
QUANTITY
D55342H07B220ERWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B220ERWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B220ERWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B220ERWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B220ERWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B220ERWS Details Description
Related parts for D55342H07B220ERWS
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 4BIT 16QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A PPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A TO263-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 8.1A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 3.89UH T46 datasheet.pdf
1.25MM F ON 30AWG 450MM datasheet.pdf
RES SMD 40 OHM 1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf