Vishay/Dale D55342H07B237ART5
D55342H07B237ART5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B237ART5
Brief Description
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B237ART5.pdf
Availability of D55342H07B237ART5
QUANTITY
D55342H07B237ART5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B237ART5
Internal Part NumberEIS-D55342H07B237ART5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B237ART5
Related LinksD55342H0, D55342H07B237ART5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B237ART5 Details Description
Related parts for D55342H07B237ART5
RELAY SSR 240VAC @ 2A/12V INPUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 1MM VERT 15POS datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI/SRL 1M 16-MSOP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
TEST LEAD 18AWG 5000V RED 500' datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf