Vishay/Dale D55342H07B3E32RT5
D55342H07B3E32RT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B3E32RT5
Brief Description
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B3E32RT5.pdf
Availability of D55342H07B3E32RT5
QUANTITY
D55342H07B3E32RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B3E32RT5
Internal Part NumberEIS-D55342H07B3E32RT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B3E32RT5
Related LinksD55342H0, D55342H07B3E32RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B3E32RT5 Details Description
Related parts for D55342H07B3E32RT5
RES SMD 931 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 6POS datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RING KRIMPTITE (C-128-04) datasheet.pdf
ANT YAGI 6ELEM 406-430MHZ GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 86 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf