Vishay/Dale D55342H07B422ERWS
D55342H07B422ERWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B422ERWS
Brief Description
RES SMD 422K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B422ERWS.pdf
Availability of D55342H07B422ERWS
QUANTITY
D55342H07B422ERWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B422ERWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B422ERWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)422k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B422ERWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B422ERWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B422ERWS Details Description
Related parts for D55342H07B422ERWS
IC DELAY LINE 5TAP 50NS 8SOIC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24POWERDIP datasheet.pdf
TERM BLOCK POWER CONN 3POS BLACK datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 2.5V 20% 1206 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC HALL SENSOR LINEAR TO92-3 datasheet.pdf
CONN FFC FPC 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 169UBGA datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf