Vishay/Dale D55342H07B442DRWS
D55342H07B442DRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B442DRWS
Brief Description
RES SMD 442 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B442DRWS.pdf
Availability of D55342H07B442DRWS
QUANTITY
D55342H07B442DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B442DRWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B442DRWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)442
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B442DRWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B442DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B442DRWS Details Description
Related parts for D55342H07B442DRWS
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 30AWG 3IN datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 120MHZ 6-CLCC datasheet.pdf