Vishay/Dale D55342H07B470KRWS
D55342H07B470KRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B470KRWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B470KRWS.pdf
Availability of D55342H07B470KRWS
QUANTITY
D55342H07B470KRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B470KRWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B470KRWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B470KRWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B470KRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B470KRWS Details Description
Related parts for D55342H07B470KRWS
SIDACTOR BIDIR 170V 150A TO-92 datasheet.pdf
TRIAC 400V 4A TO251 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.5K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 15.90MM datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf