Vishay/Dale D55342H07B4K70MBS
D55342H07B4K70MBS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B4K70MBS
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B4K70MBS.pdf
Availability of D55342H07B4K70MBS
QUANTITY
D55342H07B4K70MBS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B4K70MBS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B4K70MBS
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B4K70MBS
Related LinksD55342H0, D55342H07B4K70MBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B4K70MBS Details Description
Related parts for D55342H07B4K70MBS
TERM BLOCK 7POS 3.81MM PCB GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 14POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE -101KPA GAUGE datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf