Yageo RT1206BRE07442RL
RT1206BRE07442RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE07442RL
Brief Description
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE07442RL.pdf
Availability of RT1206BRE07442RL
QUANTITY
RT1206BRE07442RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE07442RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE07442RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE07442RL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE07442RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE07442RL Details Description
Related parts for RT1206BRE07442RL
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
FERRITE INDUCTR TOROID 16.5MM OD datasheet.pdf
CORD COIL REVERSED 8-8 WHITE 14' datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC 1.5KE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 220V datasheet.pdf
SWITCH 5A HINGE SPDT SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
SL SMT RA HDR TIN 3CKT datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf