Vishay/Dale D55342H07B604DRWS
D55342H07B604DRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B604DRWS
Brief Description
RES SMD 604 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B604DRWS.pdf
Availability of D55342H07B604DRWS
QUANTITY
D55342H07B604DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B604DRWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B604DRWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B604DRWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B604DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B604DRWS Details Description
Related parts for D55342H07B604DRWS
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf