Vishay/Dale D55342H07B750DRWS
D55342H07B750DRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B750DRWS
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B750DRWS.pdf
Availability of D55342H07B750DRWS
QUANTITY
D55342H07B750DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B750DRWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B750DRWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B750DRWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B750DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B750DRWS Details Description
Related parts for D55342H07B750DRWS
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
BOARD SAR ADC LTC2302 datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
EMOW SILSP MON DC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE AVAL 1A 1000V SOD-57 datasheet.pdf