Harwin Inc. G125-FS10605L0P
G125-FS10605L0P picture photo
Mfg. Part Number
G125-FS10605L0P
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 6 Position 0.049" (1.25mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
G125-FS10605L0P.pdf
Availability of G125-FS10605L0P
QUANTITY
G125-FS10605L0P Order Process
Ship out your order
Specifications of G125-FS10605L0P
Internal Part NumberEIS-G125-FS10605L0P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Productgecko-high-reliability-connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesGecko
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.049" (1.25mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G125-FS10605L0P
Related LinksG125-FS, G125-FS10605L0P Datasheet, Harwin Inc. Distributor
G125-FS10605L0P Details Description
Related parts for G125-FS10605L0P
CAP CER 1800PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 160MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
RES 221 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf