Vishay/Dale D55342H07B75H0RWS
D55342H07B75H0RWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B75H0RWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75K OHM 2% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B75H0RWS.pdf
Availability of D55342H07B75H0RWS
QUANTITY
D55342H07B75H0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B75H0RWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B75H0RWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B75H0RWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B75H0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B75H0RWS Details Description
Related parts for D55342H07B75H0RWS
IC MPU MONITOR 4.5V 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM SOD882 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET 2N/2P-CH 100V 8-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMC datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 7.5NS 176TQFP datasheet.pdf
Connector Header 56 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf