Vishay/Dale D55342H07B866DRT5
D55342H07B866DRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B866DRT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 866 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B866DRT5.pdf
Availability of D55342H07B866DRT5
QUANTITY
D55342H07B866DRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B866DRT5
Internal Part NumberEIS-D55342H07B866DRT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B866DRT5
Related LinksD55342H0, D55342H07B866DRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B866DRT5 Details Description
Related parts for D55342H07B866DRT5
IC DIFF RECEIVER HS QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
RES 11.12K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.86A 80 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RING UNINSUL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 180K OHM 0302 datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf