Vishay/Dale D55342K07B160ART5
D55342K07B160ART5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B160ART5
Brief Description
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B160ART5.pdf
Availability of D55342K07B160ART5
QUANTITY
D55342K07B160ART5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B160ART5
Internal Part NumberEIS-D55342K07B160ART5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B160ART5
Related LinksD55342K0, D55342K07B160ART5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B160ART5 Details Description
Related parts for D55342K07B160ART5
OSC XO 10.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 9V datasheet.pdf
RES 10K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/05/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 419MA 700 MOHM datasheet.pdf