Vishay/Dale D55342K07B20B0MWS
D55342K07B20B0MWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B20B0MWS
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B20B0MWS.pdf
Availability of D55342K07B20B0MWS
QUANTITY
D55342K07B20B0MWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B20B0MWS
Internal Part NumberEIS-D55342K07B20B0MWS
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B20B0MWS
Related LinksD55342K0, D55342K07B20B0MWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B20B0MWS Details Description
Related parts for D55342K07B20B0MWS
IC VREF SERIES 2.5V 8CDIP datasheet.pdf
BINDING POST MINI GOLD BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 365K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 83W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.0GHZ 425TEPBGA datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 11A HOLD datasheet.pdf