Vishay/Dale D55342K07B20E0RS3
D55342K07B20E0RS3 picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B20E0RS3
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B20E0RS3.pdf
Availability of D55342K07B20E0RS3
QUANTITY
D55342K07B20E0RS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B20E0RS3
Internal Part NumberEIS-D55342K07B20E0RS3
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMilitary
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.125" L x 0.063" W (3.18mm x 1.60mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)