Vishay/Dale D55342K07B27H0RWSV
D55342K07B27H0RWSV picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B27H0RWSV
Brief Description
RES SMD 27K OHM 2% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B27H0RWSV.pdf
Availability of D55342K07B27H0RWSV
QUANTITY
D55342K07B27H0RWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B27H0RWSV
Internal Part NumberEIS-D55342K07B27H0RWSV
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B27H0RWSV
Related LinksD55342K07, D55342K07B27H0RWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B27H0RWSV Details Description
Related parts for D55342K07B27H0RWSV
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP HOLDER W/SPACER-CLAMP HRDWR datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
DETECTOR ONLY 15M PNP CBL 2M datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 590MA 1.03 OHM datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf