Vishay/Dale D55342K07B28B0RBS
D55342K07B28B0RBS picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B28B0RBS
Brief Description
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B28B0RBS.pdf
Availability of D55342K07B28B0RBS
QUANTITY
D55342K07B28B0RBS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B28B0RBS
Internal Part NumberEIS-D55342K07B28B0RBS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B28B0RBS
Related LinksD55342K0, D55342K07B28B0RBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B28B0RBS Details Description
Related parts for D55342K07B28B0RBS
RES SMD 0.47 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-4 datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC AXIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 2X1 10LFCSP datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14SO datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf