Vishay/Dale D55342K07B301BRT5
D55342K07B301BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B301BRT5
Brief Description
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B301BRT5.pdf
Availability of D55342K07B301BRT5
QUANTITY
D55342K07B301BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B301BRT5
Internal Part NumberEIS-D55342K07B301BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B301BRT5
Related LinksD55342K0, D55342K07B301BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B301BRT5 Details Description
Related parts for D55342K07B301BRT5
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 6MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.43K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 190MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
CTV 26C 26#20 PIN PLUG datasheet.pdf
0,68UF 40V 10X7X5MM 125C 20000H datasheet.pdf