Vishay/Dale D55342K07B412BRWS
D55342K07B412BRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B412BRWS
Brief Description
RES SMD 412K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B412BRWS.pdf
Availability of D55342K07B412BRWS
QUANTITY
D55342K07B412BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B412BRWS
Internal Part NumberEIS-D55342K07B412BRWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)412k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B412BRWS
Related LinksD55342K0, D55342K07B412BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B412BRWS Details Description
Related parts for D55342K07B412BRWS
IC BATT CHG CNST/PROG I/V TO2207 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
IC SRAM 4MB 45NS 48BGA datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf